Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

Aktualności

"Republika. Nieustanne tango" najlepszą polską książką muzyczną 2016 roku!

Opublikowano: 2017-05-29
item

Wczoraj odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w ramach trzeciej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych - KROPKA. Serdecznie gratulujemy laureatowi i dziękujemy w imieniu Autora i Kayax za ten dowód uznania Fundacji Mea Kultura, jurorom oraz wszystkim czytelnikom, którzy oddali swój głos na książkę.Leszek Gnoiński o nagrodzie:

"Jestem zaszczycony podwójnie. Po pierwsze samą nominacją, bo przecież książkę dostrzegło jury w dużej części nie wywodzące się ze środowiska rockowego. Po wtóre, wynikiem głosowania, bo przecież wybrali ją czytelnicy, do których „Republika. Nieustanne tango” jest głównie skierowana. Myślę, że to też ukłon w stronę porozumienia ponad podziałami artystycznymi i uznanie Republiki jako ważnej części naszej kultury."
O KSIĄŻCE "REPUBLIKA. NIEUSTANNE TANGO"

Republika, najbardziej zjawiskowy i nowatorski spośród polskich zespołów. To więcej niż zespół, to fenomen, którego losy odzwierciedlają najnowszą historię popkultury nad Wisłą: od wizerunkowych i muzycznych eksperymentów lat 80., przez narodziny show-biznesu w późnym PRL-u oraz prowizorkę epoki transformacji, aż po lata 90. z ich pomieszaniem gatunków i pogonią za sukcesem. „Republika. Nieustanne tango” to biografia najważniejszego polskiego zespołu rockowego i fascynująca opowieść o polskiej muzyce, z rockandrollowym etosem po jednej stronie i machinacjami obrotnych menedżerów, bijatykami muzycznych subkultur oraz ambicjami większymi niż „układ na dwie gitary i perkusję” po drugiej.„Historia opowiadana przez tę książkę nieustannie rozsadza formułę klasycznej rockowej biografii. Z linearnej narracji, jaką znamy z dziesiątek podobnych wydawnictw, co chwila wyziera szczególny charakter zespołu i wyjątkowość czasów, które współtworzyła Republika. Nie da się mówić o Republice i Ciechowskim bez szerszego tła społecznego, obyczajowego, politycznego, historycznego. Dlatego Republika. Nieustanne tango to także przepisany na historię wybitnego zespołu rockowego obraz Polski tamtych czasów”.
Robert Sankowski, Gazeta Wyborcza

„Wielu dziennikarzy jest w stanie napisać książkę o znanym zespole. Niewielu, pokazać wszystko, co i dlaczego sprawiało, że zespół stał się wielki i jak ta wielkość o mały włos go nie zniszczyła. Za pokazanie tego żywego organizmu Gnoińskiemu niech będą dzięki”.
Marcin Cichoński, dziennik.pl

„Spodziewałem się biografii zespołu, dostałem dużo więcej. Dostałem bilet na wycieczkę od czasów własnej młodości do współczesności. (…) Dla mnie Republika. Nieustanne tango to najlepsza muzyczna biografia polskiego zespołu jaką miałem okazje przeczytać”.
Blurppp, bloger

„Tak, to jest opowieść o zespole rockowym. A jednocześnie rzecz o tym, jak radzili sobie Polacy w ostatniej dekadzie PRL i pierwszej dekadzie III RP. Leszek Gnoiński w swojej książce czyni bowiem z Republiki punkt, w którym zdają się przecinać – by użyć odrobiny patosu – istotne tendencje epoki: ekonomiczne i kulturowe szare strefy w latach 80., straganowy kapitalizm początków transformacji, zmieniające się gwałtownie społeczeństwo”.
Mirosław Pęczak, Polityka


Na kanwie opowieści o czterech chłopakach i ich niełatwej, poddawanej próbom - artystycznym, towarzyskim i wreszcie finansowym - przyjaźni, autor snuje wiele innych wątków. Charakteryzuje rozpadający się „Kombinat”, czyli PRL lat osiemdziesiątych, gdzie młodzi muzycy ścigali się w pomysłach, by nie iść do wojska; opowiada o „Nieustannym tangu” przemysłu rozrywkowego w czasach, gdy produkcja longplaya trwała dwa lata; relacjonuje wiele „Syberii” w urzędzie cenzora (ta jedna, z piosenki, zmieniła się ostatecznie w „Arktykę”), barwnie opowiada o „Białej fladze”, której bynajmniej nie zamierzali wywieszać rockmani w walkach z trudną rzeczywistością, i przywołuje mnóstwo postaci drugiego planu - realizatorów, animatorów, krytyków - bez których nie powstałyby „Nowe sytuacje”.

Na 770 stronach książki znalazły się wypowiedzi około osiemdziesięciu osób związanych z grupą Republika: muzyków, menedżerów, najbliższych współpracowników, przyjaciół i krewnych. Znajduje się też pełne kalendarium i dyskografia.
Leszek Gnoiński to dziennikarz i autor książek muzycznych:  bestsellerowej „Kult Kazika”, „Myslovitz. Życie to surfing”, „Raport o Acid Drinkers” oraz współautor autobiografii Marka Piekarczyka „Zwierzenia kontestatora”, „Encyklopedii polskiego rocka” i „Farben Lehre – Bez pokory”. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych o tematyce rockowej, między innymi „Historii polskiego rocka”, głośnego „Beats of Freedom - Zew wolności”, serii filmów o historii festiwalu w Jarocinie, pełnometrażowego „Jarocin, po co wolność”, a także krótkometrażowego filmu „Fugazi. Centrum wszechświata”. Redaktor ponad pięćdziesięciu płyt, m.in. „Złotej kolekcji”, „Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.”, „Najmniejszy koncert świata”. Współtwórca scenariusza wystawy stałej Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie.


Zamów książkę w promocyjnych cenach na:
Sklepzmuzyka.pl
Kulturalnysklep.pl

Więcej na Facebook oraz www.kayax.net/ksiazkarepublika.

powrót

Połącz się z nami

Spotify YouTube Facebook
Allegro Instagram Google+

Artyści

więcej

Nadchodzące wydarzenia

następne

Wybrane wydawnictwa

Artur Rojek
Koncert w NOSPR
HEY
CDN
Paulina Przybysz
Chodź Tu
Mery Spolsky
Miło Było Pana Poznać

Najnowsze wydawnictwa

Barbara Wrońska
Dom z ognia
Krzysztof Zalewski
Zalewski śpiewa Niemena
Bownik
Delfina